Najczęściej zadawane pytania w gabinetach z depilacją woskiem

Najczęściej zadawane pytania w gabinetach z depilacją woskiem

Choć depilacja woskiem staje się coraz bardziej popularna, czasem nadal mamy pewne obawy i wahamy się czy iść czy może jednak zrezygnować. W takich gabinetach bardzo często padają właśnie te pytania, które przeczytacie poniżej. Na wszystkie odpowiedziała Karolina Tworzewska, która jest kosmetologiem, założycielką WAXROOM Warszawa i z depilacją ma do czynienia na co dzień.

Czy depilacja woskiem boli?
Depilacja woskiem na pewno nie należy do zabiegów przyjemnych, natomiast ból jest pojęciem względnym, każdy z nas odczuwa go inaczej. Woskowanie jest zabiegiem wyjęcia korzenia włosa z mieszka włosowego, który przytwierdzony jest do naczyń krwionośnych oraz otoczony siecią zakończeń nerwowych, dlatego zawsze będzie to odczuwalny dla nas proces. Należy jednak pamiętać, że osoba korzystająca z usługi depilacji po raz pierwszy, zawsze odbierze ją jako bardziej bolesną, porównując osoby przychodzące regularnie.

Czy każdy może depilować się woskiem?
Oczywiście, że tak. Depilacja jest zabiegiem, który może wykonać każdy po wykluczeniu ogólnych przeciwwskazań. Ważne jest również aby dana osoba miała ukończone 16 lat, natomiast młodsze osoby potrzebują zgody opiekuna/rodzica.

Jak przygotować się do depilacji woskiem?
Najlepiej jest wykonać peeling dzień przed zabiegiem, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka i wydobędziemy (jeżeli takie są) wrastające włoski. Niestety jeden peeling przed nie wystarczy. Nasza skóra rogowacieje codziennie- keratynocyty- żywe komórki naskórka migrują ku warstwie rogowej przekształcając się w korneocyty martwe komórki naskórka, które niezłuszczane mogą powodować, że nasza skóra będzie bardziej sucha i nieskłonna do przyswajania nawilżenia z zewnątrz. Peeling powinien być naszym rytuałem, który wykonujemy 2-3 razy w tygodniu. Nie zapominajmy również o codziennym nawilżaniu, nawet tego samego dnia w którym ma być wykonana depilacja. Istnieje przeświadczenie, że w dniu wykonywania wosku należy pozostawić skórę jak najbardziej suchą. Na szczęście istnieją już na rynku takie woski, które są kompatybilne z odrobiną lipidowego filmu na skórze, co jednocześnie tworzy dla niej dodatkową ochronę, a dzięki temu, zmniejsza bolesność nie osłabiając działania wosku. Ponadto, kosmetyczka wykonująca zabieg, zawsze powinna odpowiednio przygotować skórę bezpośrednio przed depilacją, odtłuszczając ją i dezynfekując odpowiednimi preparatami.

Przeczytaj również:  Depilacja Brazylijska w Polsce a zagranicą

Czy peeling po depilacji mogę wykonać tego samego dnia, w którym był wykonany zabieg?
Zdecydowanie nie. Depilacja sama w sobie jest peelingiem, a usunięcie włosa z korzeniem dodatkowo powoduje podrażnienie. Powinniśmy odczekać 3-4 dni z pierwszą eksfoliacją, bądź do momentu aż zaczerwienienie całkowicie zniknie.

Jakie są przeciwwskazania do depilacji woskiem?
Przeciwwskazaniami do depilacji woskiem są:

• świeże rany, blizny;

• brodawki;

• podrażnienia skóry;

• świeża opalenizna;

• żylaki;

• obrzęki;

• nasilony problem wrastających włosów;

• stany zapalne i ropne skóry;

• stany gorączkowe;

• cukrzyca;

• epilepsja;

• uczulenie na składniki wosku lub produktów stosowanych przed depilacją i po niej;

• kuracja retinoidami (m.in. Accutane, Izotek)

• złuszczanie kwasami (do dwóch tygodniu po zabiegu).

W niektórych przypadkach może to być również:

• ciąża;

• bardzo widoczne rozszerzone naczynia krwionośne.

Czy można depilować się woskiem będąc w ciąży?
Oczywiście, że tak. Jeżeli ciąża przebiega bez żadnych zakłóceń, nie ma ku temu przeciwwskazań, tym bardziej, jeżeli ciężarna przychodzi regularnie. Odradzałabym jedynie wykonania pierwszej depilacji w dziewiątym miesiącu. W przypadku pierwszej ciąży często zdarzają się pytania, czy aby nie będzie bardziej bolało. Jednak mimo obaw, nigdy nie spotkałam się z takim stwierdzeniem po zabiegu. Zdarzają się gorsze bądź lepsze dni, co jest typowe dla każdego z nas. Kiedy najlepiej pójść na depilację? Najlepiej jest wykonać ją tuż po miesiączce, ponieważ przed rozpoczęciem cyklu jesteśmy bardziej uwrażliwione, przez co mocniej możemy odczuwać ból. Czasami też wpływ na większą bolesność może mieć długotrwały stres oraz niewyspanie.

Przeczytaj również:  Depilacja Hollywood – czy nadal jest modna?

Jak długo utrzymuje się efekt po depilacji?
Jest to bardzo zależne od osoby i fazy wzrostu włosa w którym został wyciągnięty z mieszka włosowego. Efekt zupełnej gładkości przeważnie utrzymuje się od 2 do nawet 5 tygodni.

Jak często należy chodzić na depilację?
W zależności od partii ciała rekomendujemy trochę inną częstotliwość. Natomiast najlepiej sprawdza się okres czterech tygodni aby odrosło jak najwięcej włosków, a efekt pozostał na dłużej.

Jak dbać o skórę po depilacji?
W dniu depilacji najlepiej jest nic nie nakładać, chyba że jest to specjalny preparat do pielęgnacji skóry działający prewencyjnie na wrastające włosy. Należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, sauny, basenu, solarium czy nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz kremów brązujących skórę. Po okresie mniej więcej 3-4 dni można wykonać już pierwszy peeling, a jeżeli chodzi o nakładanie balsamu, zalecam już następnego dnia po zabiegu.

Czy woski się czymś różnią? Jeżeli tak, to czym?
Tak. Wyróżniamy dwa rodzaje wosku: – HOT WAX- wosk twardy, przeznaczony głównie do małych i delikatnych części ciała takich jak twarz, pachy czy bikini. Jego charakterystyczną cechą jest to, że usuwa włoski już od 1mm, a przed nałożeniem go na skórę aplikujemy specjalną oliwkę, która zabezpiecza naskórek przed uszkodzeniem, dzięki czemu zmniejszamy bolesność zabiegu. – STRIP WAX- wosk miękki, którym depilujemy większe partie ciała jak na przykład nogi, ręce, plecy.

Przeczytaj również:  Naga prawda- tekst: Marta Rudowicz- magazyn ELLE

Czy woski w drogeriach działają tak samo jak te w gabinetach kosmetycznych?
Niestety nie. Oczywiście zalecam wykonywanie wosku w gabinecie u profesjonalisty niż kupowanie gotowych produktów w drogeriach. Po pierwsze, w salonach woski mają odpowiednią temperaturę w podgrzewaczach, a po drugie, osoba wykonująca jest odpowiednio przeszkolona i posiada wiele trików ułatwiających depilację. Próbując samemu w domu bądź u osoby która się w tym nie specjalizuje, kreujemy sobie zły obraz tego zabiegu.

Czy wosk osłabia strukturę naszego włosa?
Zdecydowanie tak. Depilacja osłabia strukturę włosa. Usunięcie go wraz z korzeniem sprawia, że zbudowanie drugiego, z tak samo silną strukturą, wymaga dłuższego okresu niż cztery tygodnie, które zalecamy jako czas do następnego woskowania. Cienki włos łatwiej jest wtedy wyjąć z mieszka włosowego, co można odczuć przy drugiej depilacji, która jest już mniej bolesna.

Na pytania odpowiedziała kosmetolog, założycielka WAXROOM Warszawa Karolina Tworzewska. 

Więcej: www.myfitness.pl

Close Menu